Blog

Jestem doskonale zorganizowany. W najdrobniejszych szczegółach organizuję swoje życie. Nie ma dla mnie barier i granic. Nie boję się jutra, ponieważ korzystam z najdoskonalszych rozwiązań w zakresie zarządzania czasem. " A świstak siedzi i zawija je w te sreberka..." przypominacie sobie tę reklamę czekolady? No właśnie jak to jest naprawdę... Prawda jest bardziej skomplikowana, a jak bardzo skomplikowana, o tym właśnie będzie ten artykuł!

Jesteśmy w pełni dyspozycyjni i kompatybilni, dostępni i mobilni, tylko kiedy przychodzi wieczór mamy ochotę na jedną jedyną rzecz... usiąść na kanapie i NIE ODBIERAĆ TELEFONU... wiadomości na facebooku itp. Bo wydaje nam się, że kontrolujemy rzeczywistość, a tak naprawdę to rzeczywistość kontroluje nas... Przekonał się o tym Robert zapalony motocyklista, biegacz i miłośnik literatury, którego spotkałem na jednej z sesji coachingowych. Człowiek z pasją i mnóstwem pomysłów na własne życie... stracił jego sens i stał się niewolnikiem czasu. Kolejne zadanie, kolejny wniosek, a może kolejny ważny zawodowy temat przecież są pieniądze do zarobienia. A gdzie w tym wszystkim jest miejsce na własne pasje i przyjemności? Nie ma ? No właśnie bo kiedy jeden z naszych życiowych obszarów bierze górę nad innym to sprawa się trochę komplikuje i nie jest już tak oczywista...

Bez balansu życie nie wygląda już tak kolorowo i w którymś momencie powinniśmy powiedzieć pass... Życie biegnie swoim torem i pewnych chwil nie da się cofnąć! Pierwszy występ dziecka, pierwsze wspólne Święta, wyjazd na narty. Ile razy zastanawiałeś się czy nie odwołać swojej obecności? Ale do rzeczy bo nie piszę tego artykułu, żeby sobie ponarzekać na świat. Piszę go bo wiem, że zmiana jest konieczna i nie warto czekać!

W tym artykule opowiem Ci o tym jak na własnych doświadczeniach opracowałem metodę 5kroków, która pomogła uporządkować mi życie zawodowe i osobiste w taki sposób, że potrafię już "odpuścić" i "wybrać" świadomie. Sama metoda to zebranie wiedzy i doświadczeń własnych oraz moich osób, które tak jak ja próbowały okiełznać czas. To metoda startowa, od której warto zacząć proces porządkowania swoich aktywności życiowych.

Po pierwsze badaj, to podstawowy i zarazem pierwszy krok na drodze do sprawnego zarządzania własnym czasem. Zanim zastosujesz jakiekolwiek narzędzie, wprowadzisz zmiany i zaczniesz testować, zbadaj co tak naprawdę nie odpowiada Ci w Twojej rzeczywistości. Wypisz wszystkie problemy, które wpływają na Twoje złe samopoczucie, nazwij je i na kartce papieru (najlepiej na oddzielnych) wypisz jeden po drugim. Kiedy już to zrobisz zastanów się jak było kiedyś, kiedy opisane przez Ciebie problemy nie występowały, jak wyglądało Twoje życie, jakie emocje towarzyszyły Tobie i Twoim bliskim. Następnie zastanów się dokładnie kiedy, problem się pojawił, znowu bardzo konkretnie określ czas w jakim pojawił się problem: miesiąc, rok, dzień. Dokładnie przeanalizuj krok po kroku jak problem się nawarstwiał i przybierał na sile. Masz to! Już wiesz kiedy to się stało?

Zatem pora na krok 2 zdiagnozuj przyczyny, wykonaj test znajdziesz go w naszym pakiecie szkoleniowym. A teraz najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie dlaczego, co w Twojej osobowości, w Twoim życiu powinno się zmienić, aby wyeliminować opisane przez Ciebie problemy.

Teraz czas na krok 3, w którym zdiagnozowane przyczyny musisz powiązać z problemami. Poukładaj karteczki z problemami i przyporządkuj do nich możliwe przyczyny. Konsekwentnie karteczka po karteczce. Bądź kreatywny i skup się wyłącznie na sobie, odrzucając tzw. czynniki zewnętrzne nie związane z Tobą. Pamiętaj to Ty kreujesz swoją rzeczywistość, nie odwrotnie.

Od tego momentu wszystko co zrobisz - ZROBISZ W PEŁNI ŚWIADOMIE!

Pozostały nam jeszcze 2 kroki. Od teraz postępujesz świadomie i właśnie z tą świadomością pozwól zabrać się w podróż do Efektywnego zarządzania czasem. Zaprezentuję teraz kilka narzędzi, które w bliskiej perspektywie pozwolą Ci zwiększyć Twoją efektywność i przede wszystkim pozwolą Ci zacząć cieszyć się każdą cenną chwilą. I pamiętaj, że "każda nawet najdalsza podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku...". Nie czekaj skorzystaj z gotowych rozwiązań.

Czytany 38670 razy
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Informacja o autorze

Tomek

Trener Biznesu, coach, przedsiębiorca